Nieuwe richtlijn kinderalimentatie
U bevindt zich hier: home > privacyverklaring
mw. mr. K. Schepers (Kim) | 30 september 2013
Nieuwe richtlijn kinderalimentatie
Met ingang van 1 april 2013 is de wijze van het berekenen van de kinderalimentatie ingrijpend gewijzigd. De wijziging komt voort uit de behoefte aan een vereenvoudiging van de wijze waarop de alimentatie wordt vastgesteld en is neergelegd in het Rapport alimentatienormen versie 2013-3 (Tremarapport). De nieuwe wijze van het berekenen van de kinderalimentatie wordt toegepast als de ingangsdatum van de vaststelling of wijziging van de kinderalimentatie ligt op of na 1 april 2013.
Vaststelling kosten kinderen
Evenals onder heet oude Tremarapport wordt de behoefte van de kinderen vastgesteld aan de hand van de Nibud tabellen. Echter, met ingang van 1 januari 2013 dient het kindgebonden budget op de behoefte van de minderjarige in mindering te worden gebracht. Het kindgebonden budget is een inkomensafhankelijke bijdrage van de overheid in de kosten voor kinderen.
Een belangrijke verandering in de berekeningswijze isdat niet meer met de werkelijke lasten (huur of hypotheekrente, ziektekosten) van de onderhoudsplichtige ouder gerekend wordt, maar met vaste forfaitaire bedragen. Daartoe is een draagkrachttabel ingevoerd. Aan de hand van het netto besteedbaar inkomen kan in de tabel worden afgelezen hoeveel kinderalimentatie de onderhoudsplichtige ouder op basis van zijn inkomen geacht wordt te kunnen voldoen (draagkracht).
Zorgkorting
Ook nieuw is de wijze waarop de ouder bij wie het kind gewoonlijk niet verblijft de kosten welke met dit verblijf gemoeid zijn in het kader van de berekening van zijn draagkracht kan opvoeren, ook wel genoemd de ‘zorgkorting’. Volgens de oude wijze van berekenen werden deze kosten bepaald op een vast bedrag van € 5,– per kind per maand.
De zorgkorting geeft recht op een vermindering van de door de alimentatiegerechtigde ouder te betalen kinderalimentatie naarmate deze ouder vaker voor de kinderen zorgt. Hoe meer zorg de alimentatieplichtige ouder heeft des te hoger de zorgkorting. In de nieuwe richtlijnen worden percentages van 15, 20, en 35 gehanteerd, afhankelijk van de zorg die de alimentatieplichtige ouder heeft. De nieuwe richtlijnen geven niet aan of ook tussenliggende percentages mogelijk zijn
Ook geven de Tremanormen geen duidelijk antwoord op de wijze waarop de zorgkorting dient te worden toegepast in gevallen waarin sprake is van co-ouderschap. Recent heeft de rechtbank Limburg bij uitspraak van 3 juli 2013 bepaald dat in het geval van co-ouderschap dien te worden uitgegaan van een zorgkorting van 45 % (zie bijlage).
Niet duidelijk op welke kosten van de alimentatieplichtige ouder de zorgkorting precies ziet. Afhankelijk van de behoefte van de minderjarige en de overeengekomen zorgregeling kan de toepassing van de zorgkorting tot hoge bedragen leiden. Hierdoor kan tussen de ouders discussie ontstaan over de vraag of onder de zorgkorting alleen de noodzakelijk verblijfskosten vallen (eten, drinken, gas, water, licht) in de periode waarin de minderjarige bij hem verblijft of dat hiervan door de alimentatieplichtige ouder ook bijvoorbeeld kleding en contributie voor sportclubs dient te worden voldaan. Het antwoord op deze vraag zal in de toekomstige rechtspraak gevonden moeten worden.
mw. mr. K. Schepers (kim)
Kim is afgestudeerd aan de Rijksuniversiteit Utrecht, richting privaatrecht. Vervolgens heeft zij aan de Universiteit van Amsterdam de master Informatierecht gevolgd, die zij in 2008 afrondde.
In 2010 is Kim beëdigd als advocaat. Bij Ariëns Advocaten houdt zij zich bezig met het arbeidsrecht in brede zin.
CONTACTGEGEVENS
Ariëns Advocaten Amersfoort
E info@ariensadvocaten.nl
T (033) 463 77 27
F (033) 461 51 40
Adres
Stadsring 75
3811 HN Amersfoort
Meer over advocaten
Meer artikelen
HET GROTE BELANG VAN HET VERBETERTRAJECT EN DOSSIEROPBOUW BIJ DISFUNCTIONEREN
mw. mr. M. Hille Ris Lambers (Margriet) | 7 februari 2022 HET GROTE BELANG VAN HET VERBETERTRAJECT EN DOSSIEROPBOUW...